PIC16F628AT-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F628AT-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
28
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16F628A
Core Size :
8-Bit
Has ADC :
No
Max Power Dissipation :
800mW
Radiation Hardening :
No
Length :
6mm
CPU Family :
PIC
Access Time :
20 μs
Data Converters :
Memory Size :
3.5kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
On Chip Program ROM Width :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Connectivity :
UART/USART
Terminal Position :
QUAD
Microchip
Product :
MCU
RAM Size :
224 x 8
Program Memory Type :
Flash
Width :
6 mm
PWM Channels :
yes
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interfaces :
USART
Interface :
SCI, UART, USART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Published :
Frequency :
20MHz
ROM (words) :
RoHS :
Details
Data Bus Width :
8B
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
1mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Series :
PIC® 16F
Mounting Style :
SMD/SMT
Device Core :
PIC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Bit Size :
8
Number of Terminations :
28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of Timers/Counters :
3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DAC Channels :
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
PIC16F628
Core Processor :
Pbfree Code :
yes
Interface Type :
SCI, USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
Number of I/O :
16
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DMA Channels :
Speed :
20MHz
Number of I/Os :
16 I/O
Watchdog Timer :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
Product Status :
Active
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Height :
0.88 mm
EEPROM Size :
128 x 8
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PIC16F628AT-I/ML
Microchip Technology PIC16F628AT-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628AT-I/ML Overview
PIC16F628AT-I/ML Features
The PIC16F628AT-I/ML offers an array of features designed for versatility and efficiency. Key features include a wide operating voltage range of 2.0V to 5.5V, enhancing its adaptability across various power requirements. The microcontroller includes an integrated 10-bit ADC, providing precise sensor signal conversion for real-time monitoring applications. It also supports serial programming and has an enhanced watchdog timer, which helps in maintaining system integrity and preventing failures. Furthermore, the MCU's low-power consumption and power-saving modes ensure optimal operation in energy-sensitive applications.