PIC16F628AT-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F628AT-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Base Product Number :
PIC16F628
Number of Terminations :
20
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Series :
PIC® 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
RAM Size :
224 x 8
Number of Timers/Counters :
3
Height Seated (Max) :
2mm
Interface :
SCI, UART, USART
Program Memory Type :
Flash
Watchdog Timer :
yes
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
20
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
20MHz
Pin Count :
Terminal Pitch :
0.65mm
Base Part Number :
PIC16F628A
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
800mW
Connectivity :
UART/USART
Interfaces :
USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
EEPROM Size :
128 x 8
Memory Size :
3.5kB
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
7.2mm
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
20-SSOP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Internal
PWM Channels :
Speed :
20MHz
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
On Chip Program ROM Width :
14
Number of I/O :
16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
Datasheets
PIC16F628AT-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628AT-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F628A, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F628AT-E/SS pinout, PIC16F628AT-E/SS datasheet PDF, PIC16F628AT-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628AT-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.