PIC16F628AT-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F628AT-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
DMA Channels :
No
Interface Type :
SCI, USART
Interface :
SCI, UART, USART
Supplier Device Package :
18-SOIC
Program Memory Type :
Flash
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/Os :
16 I/O
On Chip Program ROM Width :
14
ROM (words) :
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Max Power Dissipation :
800mW
Published :
Number of Terminations :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
EEPROM Size :
128 x 8
Number of I/O :
16
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Frequency :
20MHz
ECCN Code :
EAR99
Width :
7.49 mm
Terminal Form :
Gull wing
Height :
2.31 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PIC® 16F
Terminal Pitch :
1.27mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
PIC16F628A
Product :
MCU
Supply Voltage :
5V
Core Processor :
PIC
Connectivity :
UART/USART
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
7 Weeks
Has ADC :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Speed :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Tradename :
PIC
Length :
11.55mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
CPU Family :
Interfaces :
USART
RAM Size :
224 x 8
Lead Free :
Lead Free
Core Size :
8-Bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
2.65mm
Watchdog Timer :
yes
Bit Size :
8
Device Core :
DAC Channels :
Oscillator Type :
Internal
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Base Product Number :
PIC16F628
Product Status :
Active
Memory Size :
3.5kB
Access Time :
20 μs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converters :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
PWM Channels :
yes
Number of Timers/Counters :
3
Pbfree Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mount :
Surface Mount
Data Bus Width :
8B
Pin Count :
18
Microchip
Number of Pins :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Radiation Hardening :
Datasheets
PIC16F628AT-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628AT-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:18, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F628A, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:18, PIC16F628AT-E/SO pinout, PIC16F628AT-E/SO datasheet PDF, PIC16F628AT-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628AT-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.