PIC16F628AT-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F628AT-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
28
Number of Terminations :
28
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Part Number :
PIC16F628A
Length :
6mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
1mm
Data Converters :
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
PIC® 16F
Frequency :
20MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
On Chip Program ROM Width :
14
8
ROM (words) :
Supply Voltage :
5V
Access Time :
20 μs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Radiation Hardening :
Speed :
20MHz
Base Product Number :
PIC16F628
Memory Size :
3.5kB
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
8B
Mount :
Interfaces :
USART
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Datasheets
PIC16F628AT-E/ML
Microchip Technology PIC16F628AT-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628AT-E/ML Overview
PIC16F628AT-E/ML Features
  • 8-bit compact microcontroller with a 28-pin QFN package.
  • 3.5KB of flash memory ensuring ample space for complex applications.
  • Low power consumption which enhances battery life in portable devices.
  • Wide operating voltage range from 2.0V to 5.5V.
  • High performance with a maximum frequency of 20 MHz.