PIC16F628A-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F628A-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
85 °C
Series :
PIC® 16F
Min Supply Voltage :
3 V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Max Power Dissipation :
800mW
Core Size :
8-Bit
Number of Ethernet Channels :
Watchdog Timer :
yes
Dimensions :
7.5 x 5.6 x 1.85mm
Number of Pins :
20
Width :
5.6mm
Speed :
20MHz
Pin Count :
20
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
20 μs
Number of SPI Channels :
Length :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Address Bus Width :
8B
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
No
Number of A/D Converters :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Data Converters :
Core Architecture :
Terminal Form :
Gull wing
Number of UART Channels :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Family Name :
PIC16F
Terminal Position :
Dual
Product Status :
Active
Schedule B :
SMD/SMT
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of Programmable I/O :
Height :
1.85mm
Package Type :
SSOP
Number of Terminations :
Microchip
Mount :
Surface Mount
Typical Operating Supply Voltage :
3 → 5.5 V
224 x 8
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Supply Voltage :
5V
Base Product Number :
PIC16F628
Number of I2C Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Type :
8
Published :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Frequency :
20MHz
Microchip Technology / Atmel
Min Operating Temperature :
-40 °C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Nominal Supply Current :
600μA
Max Frequency :
20 MHz
Datasheets
PIC16F628A-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F628A, PIC16F628A-I/SS pinout, PIC16F628A-I/SS datasheet PDF, PIC16F628A-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.