PIC16F628A-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F628A-I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Height :
2.35mm
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
18
Length :
11.55mm
Width :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
yes
Number of I2C Channels :
EAR99
Address Bus Width :
Pin Count :
18
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Nominal Supply Current :
600μA
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
18-SOIC
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Surface Mount
Type :
PIC16F628A-I/SO
USART
Instruction Set Architecture :
RISC
Package :
Tube
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
20 μs
Number of UART Channels :
Device Core :
Frequency :
20MHz
Number of SPI Channels :
Data Converters :
Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
Max. operating temperature :
+85°C
Speed :
20MHz
Microchip Technology / Atmel
Typical Operating Supply Voltage :
3 → 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Pins :
Qualification :
Family Name :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Program Memory Type :
Flash
Dimensions :
11.55 x 7.5 x 2.35mm
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Ethernet Channels :
Manuf. code :
MCP
Series :
PIC® 16F
Enclosure :
SOIC 18
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package Type :
SOIC
Max Power Dissipation :
800mW
Datasheets
PIC16F628A-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F628A, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Type:PIC16F628A-I/SO, Number of Pins:18, PIC16F628A-I/SO pinout, PIC16F628A-I/SO datasheet PDF, PIC16F628A-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.