PIC16F628A-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F628A-E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Stock
414
In Stock :
414
3.5kB
Programmable :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package Type :
SOIC W
Clock Freq :
20(MHz)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
ROM (words) :
2048
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Length :
11.55mm
Operating Supply Voltage (Max) :
Mount :
Surface Mount
Series :
PIC® 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
7.5mm
Total Internal Ram Size :
224B(kB)
Program Memory Type :
Flash
Maximum Expanded Memory Size :
64KB
Typical Operating Supply Voltage :
3 → 5.5 V
Max Power Dissipation :
800mW
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Operating Temperature Classification :
Automotive
Supply Voltage :
5V
1
Number of I2C Channels :
0
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature (Max) :
Internal
Rad Hardened :
Product Status :
Active
Mounting :
Surface Mount
Height :
2.35mm
Frequency :
20MHz
Number of Ethernet Channels :
Speed :
20MHz
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
# I/Os (Max) :
13
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
SCI, UART, USART
Qualification :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supplier Device Package :
18-SOIC
Dimensions :
11.55 x 7.5 x 2.35mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
EEPROM Size :
128 x 8
Number of SPI Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Device Core Size :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Tube
Number of Timers - General Purpose :
MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Core Processor :
Watchdog Timer :
Operating Temperature (Min) :
-40C
Number of Terminations :
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Datasheets
PIC16F628A-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F628A, Number of Pins:18, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:18, PIC16F628A-E/SO pinout, PIC16F628A-E/SO datasheet PDF, PIC16F628A-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F628A-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-E/SO Overview
PIC16F628A-E/SO Features
The PIC16F628A-E/SO MCU boasts several key features that make it suitable for a wide range of applications. These include a 3.5KB flash memory, a 256-byte EEPROM, and a 224-byte RAM. It operates at a voltage range of 2.0V to 5.5V, ensuring adaptability to both low and standard power supply scenarios. With a comprehensive set of peripherals such as an enhanced USART module, two Comparators, and a programmable 16-bit timer, this MCU provides ample flexibility for complex digital and analog integration. Moreover, its 18-pin SOIC package guarantees a compact footprint suitable for space-constrained applications.