PIC16F628A-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F628A-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
224 x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Instruction Set Architecture :
RISC
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
800mW
Factory Lead Time :
6 Weeks
CPU Family :
PIC
Data Bus Width :
8B
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Speed :
20MHz
Family Name :
PIC16F
RoHS :
Details
Mount :
Through Hole
Interface :
SCI, UART, USART
ROM (words) :
Terminal Pitch :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Number of Timers/Counters :
3
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Height :
4.83mm
Microchip
Product :
MCU
Pbfree Code :
yes
Bit Size :
8
DMA Channels :
No
Published :
Supply Voltage :
5V
Has ADC :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lead Free :
Lead Free
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Terminations :
18
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dimensions :
0.92 x 0.28 x 0.19in
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
EEPROM Size :
128 x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Connectivity :
UART/USART
Watchdog Timer :
yes
Access Time :
20 μs
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Package Type :
PDIP
DAC Channels :
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of I/O :
16
Data Converters :
Number of Pins :
18
Frequency :
20MHz
Number of PWM Channels :
1
Tradename :
PIC
Length :
22.86mm
Number of I/Os :
16 I/O
Oscillator Type :
Internal
Core Size :
8-Bit
Program Memory Type :
Flash
Interface Type :
SCI, USART
Series :
PIC® 16F
Base Part Number :
PIC16F628A
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC16F628
Interfaces :
USART
Product Status :
Active
Device Core :
Number of UART Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Packaging :
Tube
Core Processor :
Pin Count :
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
7.11mm
Memory Size :
3.5kB
Mounting Style :
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
18-PDIP
Datasheets
PIC16F628A-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:18, Base Part Number:PIC16F628A, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F628A-E/P pinout, PIC16F628A-E/P datasheet PDF, PIC16F628A-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F628A-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-E/P Overview
PIC16F628A-E/P Features
This microcontroller features a broad voltage range of 3.0 to 5.5 volts, making it versatile for various power environments. It supports up to 20 MHz clock input, providing ample speed for processing tasks. With 224 bytes of RAM and enhanced EEPROM with 128 bytes of data storage, the PIC16F628A-E/P can handle complex algorithms and data-intensive operations. Additional features include power-saving sleep mode, programmable voltage reference, and an array of peripherals such as USART, I²C, and SPI serial communication modules, which are crucial for modern electronic applications.