PIC16F628A-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F628A-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Has ADC :
No
ROM (words) :
Number of Pins :
28
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of Terminations :
28
Series :
PIC® 16F
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Pin Count :
Access Time :
20 μs
Speed :
20MHz
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
1mm
Length :
6mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Power Dissipation :
800mW
SCI, UART, USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
PIC16F628A
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V