PIC16F628-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16F628-20E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
yes
Interfaces :
SCI/USART
Supply Current-Max :
7mA
Length :
7.2mm
Pin Count :
20
Height Seated (Max) :
2mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
9 Weeks
UART/USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
PIC16F628
Device Core :
PIC
Supply Voltage :
5V
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Bus Width :
8B
Product :
MCU
16
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency :
20MHz
Tradename :
Speed :
20MHz
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® 16F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Terminations :
20
Lead Free
Height :
1.75 mm
224 x 8
Terminal Pitch :
0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RoHS :
Details
Access Time :
20 μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Oscillator Type :
Internal
Interface Type :
SCI, USART
EAR99
Brand :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
On Chip Program ROM Width :
14
Width :
5.3 mm
Microchip
Watchdog Timer :
Number of Timers/Counters :
3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/Os :
16 I/O
Product Status :
Active
Datasheets
PIC16F628-20E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F628, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F628-20E/SS pinout, PIC16F628-20E/SS datasheet PDF, PIC16F628-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F628-20E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-20E/SS Overview
PIC16F628-20E/SS Features
The PIC16F628-20E/SS from Microchip Technology is equipped with a host of features designed for high reliability and performance. Key attributes include a wide operating voltage range of 2.0V to 5.5V, a comprehensive set of peripherals such as two capture/compare/PWM functions, and up to 224 bytes of EEPROM data memory. Its enhanced USART module supports serial communication via RS-232, I2C, and SPI protocols. The MCU also includes an analog comparator module and a programmable voltage reference, which further enhance its adaptability in complex electronic environments.