PIC16F628-04I/P
Mfr.Part #
PIC16F628-04I/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
PIC16F628
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Memory Size :
3.5kB
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
18
JESD-609 Code :
e3
Access Time :
4 µs
Instruction Set Architecture :
RISC
Pin Count :
18
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Style :
Through Hole
Height :
3.68mm
Number of Timers/Counters :
3
EEPROM Size :
128 x 8
Number of I/Os :
16 I/O
Address Bus Width :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Active
Tradename :
PIC
Max Power Dissipation :
800mW
Typical Operating Supply Voltage :
3 → 5.5 V
Product :
MCU
Number of I2C Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
4MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Package Type :
PDIP
Supply Voltage :
5V
Tube
Number of SPI Channels :
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
PIC® 16F
Has ADC :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
16
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of UART Channels :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Family Name :
PIC16F
Number of Ethernet Channels :
1
Connectivity :
UART/USART
Terminal Pitch :
2.54mm
PWM Channels :
Width :
6.6mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mounting Type :
Through Hole
Dimensions :
22.99 x 6.6 x 3.68mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
224 x 8
Nominal Supply Current :
600μA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Bits :
8
RoHS :
Details
Device Core :
Interfaces :
SCI/USART
Core Size :
8-Bit
Frequency :
4MHz
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Length :
22.99mm
Radiation Hardening :
Supplier Device Package :
18-PDIP
Number of Terminations :
Interface Type :
SCI, USART
Datasheets
PIC16F628-04I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F628, Number of Pins:18, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:18, PIC16F628-04I/P pinout, PIC16F628-04I/P datasheet PDF, PIC16F628-04I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.