PIC16F628-04E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F628-04E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Supply Current :
4.5mA
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
224 x 8
Base Product Number :
PIC16F628
Bit Size :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
EEPROM Size :
128 x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
MCU
Frequency :
4MHz
Supply Voltage :
5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height :
1.75 mm
Pin Count :
20
PWM Channels :
yes
Access Time :
4 µs
Length :
7.2 mm
Series :
PIC® 16F
Interfaces :
SCI/USART
Tradename :
PIC
Data Converters :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
4MHz
DMA Channels :
No
Data Bus Width :
8B
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
3.5kB
Factory Lead Time :
9 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Terminal Pitch :
0.65mm
DAC Channels :
No
Core Size :
8-Bit
Core Processor :
PIC
On Chip Program ROM Width :
14
Published :
Device Core :
Has ADC :
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/Os :
16 I/O
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
16
Interface :
SCI, UART, USART
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
CPU Family :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Number of Drivers :
2
Width :
5.3 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Type :
Flash
Watchdog Timer :
Radiation Hardening :
Max Power Dissipation :
800mW
Base Part Number :
PIC16F628
Microchip
Interface Type :
SCI, USART
Pbfree Code :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Timers/Counters :
3
Connectivity :
UART/USART
Number of Terminations :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Brand :
Datasheets
PIC16F628-04E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F628, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, PIC16F628-04E/SS pinout, PIC16F628-04E/SS datasheet PDF, PIC16F628-04E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F628-04E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04E/SS Overview
PIC16F628-04E/SS Features
The PIC16F628-04E/SS microcontroller includes a range of features that enhance its applicability for a variety of uses. These features include a built-in 4MHz oscillator, 128 bytes of EEPROM, and I/O port expansions. Additionally, it supports power-saving modes and a wide operating voltage range, which make it versatile for both low-power and standard performance applications. Enhanced programmability with a comprehensive instruction set facilitates complex functions in minimal code space, optimizing both development time and system reliability.