PIC16F628-04E/SO
Mfr.Part #
PIC16F628-04E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Min Supply Voltage :
3 V
Number of Terminations :
18
Max Power Dissipation :
800mW
DMA Channels :
No
Memory Type :
Flash
Tradename :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Speed :
4MHz
Max Supply Voltage :
5.5 V
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Base Product Number :
PIC16F628
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Length :
11.55mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Pin Count :
28
Packaging :
Tube
Width :
7.5 mm
Supply Voltage :
5V
yes
Has ADC :
No
Microchip
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Base Part Number :
PIC16F628
Package :
Tube
MICROCONTROLLER, RISC
Height :
2.05 mm
Memory Size :
3.5kB
Number of I/Os :
16 I/O
Min Operating Temperature :
-40 °C
Bit Size :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
1 (Unlimited)
Product :
MCU
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
2.65mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS :
Details
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Frequency :
4 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Brand :
Series :
PIC® 16F
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Pins :
18
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Pitch :
1.27mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Interface Type :
Max Operating Temperature :
125 °C
Frequency :
4MHz
Access Time :
4 µs
Supplier Device Package :
18-SOIC
Datasheets
PIC16F628-04E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16F628, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:18, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F628-04E/SO pinout, PIC16F628-04E/SO datasheet PDF, PIC16F628-04E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F628-04E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04E/SO Overview
PIC16F628-04E/SO Features
  • 3.5KB of programmable flash memory, enabling flexible and extensive code development.
  • A precise 20 MHz internal oscillator that ensures rapid processing and quick response times.