PIC16F628-04/SS
Mfr.Part #
PIC16F628-04/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Stock
4
In Stock :
4
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Package :
Tube
Terminal Position :
Dual
Operating Temp Range :
0C to 70C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Minimum Operating Temperature :
0 C
Schedule B :
8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000
Min Supply Voltage :
3 V
Microchip
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Published :
1997
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
Number of Pins :
20
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Frequency :
4 MHz
Instruction Set Architecture :
RISC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
e3
Maximum Expanded Memory Size :
64KB
Height :
1.83mm
Base Product Number :
PIC16F628
Rad Hardened :
Max Operating Temperature :
70 °C
Length :
7.34mm
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Interface Type :
SCI/USART
Min Operating Temperature :
0 °C
Series :
PIC® 16F
Tradename :
PIC
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
10 Weeks
Surface Mount :
Mounting :
Surface Mount
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Lead Free :
Lead Free
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
EAR99
Total Internal Ram Size :
224B(kB)
Core Architecture :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Device Core Size :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Frequency :
4MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
# I/Os (Max) :
16
Pin Count :
20
Supplier Device Package :
20-SSOP
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Programmable I/O :
Package Type :
SSOP
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Terminations :
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Speed :
4MHz
Programmable :
Width :
5.38mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Terminal Pitch :
0.65mm
Clock Freq :
Device Core :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
5V
Interfaces :
SCI/USART
Product :
MCU
Access Time :
4 µs
Number of Timers - General Purpose :
Data Converters :
Memory Type :
Number of I/Os :
16 I/O
Base Part Number :
PIC16F628
SCI, UART, USART
Operating Supply Voltage (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Memory Size :
3.5kB
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Operating Temperature (Max) :
Datasheets
PIC16F628-04/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F628, PIC16F628-04/SS pinout, PIC16F628-04/SS datasheet PDF, PIC16F628-04/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F628-04/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04/SS Overview
PIC16F628-04/SS Features
This MCU features a wide operating voltage range from 3.0V to 5.5V, which enhances its compatibility with different power setups in industrial environments. It supports up to 20 MHz clock input which ensures smooth and fast processing capabilities. The inclusion of two comparators, a programmable voltage reference, and an 8-channel 10-bit Analog-to-Digital Converter (ADC) makes this device exceptionally well-suited for handling complex sensory and analog inputs. Additionally, it offers serial programming capability (SPI, UART) for easy integration and maintenance in field applications.