PIC16F627AT-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F627AT-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Max Operating Temperature :
125 °C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Min Supply Voltage :
3 V
Number of Pins :
20
Supply Voltage :
5V
Speed :
20MHz
1.8kB
PWM Channels :
Number of Terminations :
20
Core Architecture :
Max Power Dissipation :
800mW
Frequency :
20MHz
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supplier Device Package :
20-SSOP
Watchdog Timer :
ROM (words) :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Published :
Length :
7.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Series :
PIC® 16F
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
2mm
Max Frequency :
20 MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
Datasheets
PIC16F627AT-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627AT-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16F627A, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F627AT-E/SS pinout, PIC16F627AT-E/SS datasheet PDF, PIC16F627AT-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627AT-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.