PIC16F627AT-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F627AT-E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
PIC16F627
Height Seated (Max) :
2.65mm
Max Power Dissipation :
800mW
On Chip Program ROM Width :
14
Length :
11.55mm
Supplier Device Package :
18-SOIC
Terminal Pitch :
1.27mm
Min Supply Voltage :
3 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PWM Channels :
Pin Count :
18
Factory Lead Time :
7 Weeks
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of I/Os :
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
ROM (words) :
Number of Terminations :
18
DMA Channels :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Frequency :
20MHz
Has ADC :
Series :
PIC® 16F
Device Core :
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Speed :
20MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Frequency :
20 MHz
Max Operating Temperature :
125 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Datasheets
PIC16F627AT-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627AT-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F627A, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:18, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:18, PIC16F627AT-E/SO pinout, PIC16F627AT-E/SO datasheet PDF, PIC16F627AT-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627AT-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F627AT-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627AT-E/SO Overview
PIC16F627AT-E/SO Features
The PIC16F627AT-E/SO microcontroller offers a range of features that enhance its utility and efficiency in complex electronic circuits. Key features include a wide operating voltage range (2.0V to 5.5V), programmable internal oscillator, and 20 MHz maximum clock speed. Furthermore, it supports enhanced USART functionalities, making it suitable for serial communication in embedded systems. The inclusion of Power-saving Sleep mode, 8-level deep hardware stack, and programmable watchdog timer also contribute to its effectiveness in power-sensitive applications.