PIC16F627A-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F627A-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Stock
450
In Stock :
450
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of I2C Channels :
0
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Core Architecture :
PIC
Operating Temperature (Max) :
85C
Bit Size :
8
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.65mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Position :
Dual
Tradename :
PIC
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
8 Weeks
Schedule B :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
# I/Os (Max) :
16
Number of Bits :
8
Clock Freq :
20(MHz)
Number of PWM Channels :
1
Maximum Expanded Memory Size :
64KB
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Number of Terminations :
20
Instruction Set Architecture :
RISC
Access Time :
20 μs
Microchip
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
EEPROM Size :
128 x 8
Number of Pins :
20
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature (Min) :
Series :
PIC® 16F
Total Internal Ram Size :
224B(kB)
CPU Family :
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Interface :
SCI, UART, USART
Oscillator Type :
Internal
Pin Count :
Max Frequency :
20 MHz
Interfaces :
USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Device Core Size :
8(b)
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Height :
1.85mm
Number of Ethernet Channels :
0
Memory Size :
1.8kB
Number of I/Os :
16 I/O
Base Product Number :
PIC16F627
RoHS :
Details
DMA Channels :
No
Memory Type :
Flash
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
7.5mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Watchdog Timer :
yes
Max Supply Voltage :
5.5 V
Core Processor :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Dimensions :
7.5 x 5.6 x 1.85mm
Operating Temp Range :
-40C to 85C
DAC Channels :
Connectivity :
UART/USART
Min Supply Voltage :
3 V
Base Part Number :
PIC16F627A
Program Memory Type :
Flash
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
RAM Size :
224 x 8
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Supply Voltage (Max) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers - General Purpose :
3
Interface Type :
SCI/USART
Speed :
20MHz
Family Name :
PIC16F
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package Type :
SSOP
Typical Operating Supply Voltage :
3 → 5.5 V
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Operating Temperature Classification :
Industrial
Device Core :
Mount :
Surface Mount
Data Bus Width :
8B
Has ADC :
Width :
5.6mm
Data Converters :
Max Operating Temperature :
85 °C
Frequency :
20MHz
Package :
Tube
Pbfree Code :
yes
Density :
14 kB
Nominal Supply Current :
600μA
Programmable :
Number of UART Channels :
Rad Hardened :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
3
Number of I/O :
16
Mounting :
Number of Programmable I/O :
Number of SPI Channels :
Address Bus Width :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
20-SSOP
Datasheets
PIC16F627A-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F627A, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F627A-I/SS pinout, PIC16F627A-I/SS datasheet PDF, PIC16F627A-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.