PIC16F627A-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F627A-I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Factory Lead Time :
7 Weeks
Product :
MCU
Speed :
20MHz
Termination :
SMD/SMT
Width :
7.5mm
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Max Power Dissipation :
800mW
PIC16F627A
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Memory Size :
1.8kB
Number of UART Channels :
Tradename :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
18
Interface :
SCI, UART, USART
Number of PWM Channels :
1
Number of Terminations :
18
Number of Ethernet Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/O :
16
Address Bus Width :
8B
Density :
14 kB
Supply Voltage :
5V
Number of I/Os :
16 I/O
UART/USART
Number of Bits :
8
RoHS :
Details
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Nominal Supply Current :
600μA
Package :
Tube
Active
Instruction Set Architecture :
RISC
Mount :
Surface Mount
Microchip
Radiation Hardening :
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Series :
PIC® 16F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Family Name :
PIC16F
Data Converters :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package Type :
SOIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Watchdog Timer :
yes
Interface Type :
SCI, USART
Length :
11.55mm
Height :
2.35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
20MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
CPU Family :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Program Memory Type :
Flash
Typical Operating Supply Voltage :
3 → 5.5 V
Supplier Device Package :
18-SOIC
Packaging :
Tube
Dimensions :
11.55 x 7.5 x 2.35mm
20 μs
Number of I2C Channels :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
8B
Number of SPI Channels :
Datasheets
PIC16F627A-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F627A, Number of Terminations:18, Number of Pins:18, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F627A-I/SO pinout, PIC16F627A-I/SO datasheet PDF, PIC16F627A-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F627A-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-I/SO Overview
PIC16F627A-I/SO Features
This microcontroller features a wide operating voltage range of 2.0V to 5.5V, which allows for flexible usage in different power environments. Its 20 MHz internal oscillator provides a stable clock source, supporting precise timing operations necessary for critical control functions. The PIC16F627A-I/SO also supports enhanced features such as 128 bytes of EEPROM data memory, programmable pull-up resistors, and an array of peripheral features including timers, USART, and analog comparators, which contribute to its versatility in handling various tasks.