PIC16F627A-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F627A-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Tradename :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of I/Os :
16 I/O
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Supply Voltage :
3 V
Interfaces :
USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height :
1.75 mm
ROM (words) :
Max Power Dissipation :
800mW
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
MICROCONTROLLER, RISC
Product :
MCU
Number of Terminations :
20
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Speed :
20MHz
Data Converters :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Max Frequency :
20 MHz
RoHS :
Details
Length :
7.2mm
PWM Channels :
yes
Published :
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Pins :
20
Mount :
Surface Mount
Microchip
Series :
PIC® 16F
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Width :
5.3 mm
Factory Lead Time :
1 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Height Seated (Max) :
2mm
Supply Voltage :
5V
DMA Channels :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
Dual
Interface Type :
SCI, USART
Terminal Form :
Gull wing
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Device Package :
20-SSOP
UART/USART
On Chip Program ROM Width :
14
8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Part Number :
PIC16F627A
Datasheets
PIC16F627A-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F627A, PIC16F627A-E/SS pinout, PIC16F627A-E/SS datasheet PDF, PIC16F627A-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F627A-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-E/SS Overview
PIC16F627A-E/SS Features
  • 1.75KB of programmable FLASH memory.
  • 128 bytes of EEPROM data memory.
  • Integrated 20 MHz oscillator.
  • Power-saving sleep mode.
  • Comprehensive interrupt capabilities.
  • Programmable code protection.
  • High-performance RISC CPU.
  • Wide operating voltage range: 2.0V to 5.5V.