PIC16F627A-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F627A-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Stock
454
In Stock :
454
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Watchdog Timer :
yes
Memory Type :
Flash
Height :
2.31 mm
Published :
2007
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Series :
PIC® 16F
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/O :
16
Program Memory Type :
Flash
CPU Family :
PIC
Length :
11.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
18
Packaging :
Tube
Interfaces :
USART
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Frequency :
20MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Has ADC :
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC16F627
Product Status :
Active
Interface Type :
SCI, USART
Radiation Hardening :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Processor :
PIC
Number of Programmable I/O :
16
Package :
Tube
Device Core :
JESD-609 Code :
e3
DAC Channels :
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Bus Width :
8B
ECCN Code :
EAR99
Data Converters :
Base Part Number :
PIC16F627A
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40 °C
Oscillator Type :
Internal
Interface :
SCI, UART, USART
Core Size :
8-Bit
EEPROM Size :
128 x 8
Bit Size :
8
Max Frequency :
20 MHz
Height Seated (Max) :
2.65mm
RoHS :
Details
DMA Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
On Chip Program ROM Width :
14
Min Supply Voltage :
3 V
Connectivity :
UART/USART
Pbfree Code :
yes
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Speed :
20MHz
Number of I/Os :
16 I/O
RAM Size :
224 x 8
Tradename :
Access Time :
20 μs
Number of Timers/Counters :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
7 Weeks
Width :
7.49 mm
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Size :
1.8kB
Number of Terminations :
18
Supplier Device Package :
18-SOIC
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Pins :
ROM (words) :
1024
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Lead Free :
Lead Free
PWM Channels :
Core Architecture :
Max Operating Temperature :
125 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Supply Voltage :
5.5 V
Terminal Position :
Dual
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Datasheets
PIC16F627A-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F627A, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:18, Number of Pins:18, PIC16F627A-E/SO pinout, PIC16F627A-E/SO datasheet PDF, PIC16F627A-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F627A-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-E/SO Overview
PIC16F627A-E/SO Features
This MCU features a wide operating voltage range from 2.0V to 5.5V, which provides flexibility for use in various power environments. It supports up to 20 MHz clock speeds, enhancing its processing capabilities for complex operations. Other significant features include 224 bytes of EEPROM data memory, comprehensive interrupt capabilities, and an enhanced watchdog timer that ensures reliable operation under abnormal conditions. Its programmability in C and assembly language allows for customizable and scalable solutions.