PIC16F627A-E/P
Mfr.Part #
PIC16F627A-E/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
No
Min Supply Voltage :
3 V
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of I/Os :
16 I/O
3
Core Architecture :
PIC
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
Has ADC :
MSL :
Core Processor :
Height :
3.3 mm
Width :
6.35 mm
DMA Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
On Chip Program ROM Width :
14
Max Supply Voltage :
5.5 V
Pin Count :
18
Supply Voltage :
5V
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tube
Memory Type :
SCI, UART, USART
Microchip
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Qualification :
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Packaging :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Power Dissipation :
800mW
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Speed :
20MHz
Base Product Number :
PIC16F627
Interface Type :
SCI, USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
ECCN Code :
EAR99
Product :
MCU
Number of Terminations :
18
Number of Pins :
Number of Programmable I/O :
Series :
PIC® 16F
Length :
22.86mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Pitch :
2.54mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
yes
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Bit Size :
8
Number of PWM Channels :
1
Watchdog Timer :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Published :
Supplier Device Package :
18-PDIP
Tradename :
Internal
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Max Frequency :
20 MHz
Frequency :
20MHz
Datasheets
PIC16F627A-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F627A, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:18, Number of Pins:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16F627A-E/P pinout, PIC16F627A-E/P datasheet PDF, PIC16F627A-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.