PIC16F627A-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F627A-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16F627A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
6mm
Interfaces :
USART
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Min Supply Voltage :
3 V
Device Core :
PIC
Product Status :
Active
Speed :
20MHz
Max Frequency :
20 MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
EEPROM Size :
128 x 8
Max Supply Voltage :
5.5 V
Package :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
224 x 8
ROM (words) :
Pbfree Code :
yes
DAC Channels :
No
Watchdog Timer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125 °C
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Number of Terminations :
28
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
28
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Access Time :
20 μs
RoHS :
Compliant
Max Power Dissipation :
800mW
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Connectivity :
UART/USART
Factory Lead Time :
6 Weeks
Bit Size :
8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Timers/Counters :
3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
CPU Family :
PIC
Data Bus Width :
8B
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Size :
1.8kB
Number of I/O :
16
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Type :
Flash
Frequency :
20MHz
Base Product Number :
PIC16F627
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height Seated (Max) :
1mm
Has ADC :
No
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interface :
SCI, UART, USART
Core Processor :
Pin Count :
Number of Programmable I/O :
16
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Memory Type :
Flash
Lead Free :
Lead Free
DMA Channels :
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Architecture :
Data Converters :
Number of I/Os :
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Core Size :
8-Bit
Datasheets
PIC16F627A-E/ML
Microchip Technology PIC16F627A-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-E/ML Overview
PIC16F627A-E/ML Features
  • 8-bit microcontroller with a maximum operating frequency of 20 MHz, providing quick processing for real-time applications.