PIC16F627-04E/SS
Mfr.Part #
PIC16F627-04E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Number of Timers/Counters :
3
Number of Terminations :
20
Length :
7.2mm
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Programmable I/O :
16
Interfaces :
SCI/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Device Core :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Min Supply Voltage :
3 V
Series :
PIC® 16F
Data Bus Width :
8B
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Internal
Lead Free :
Lead Free
Number of I/O :
16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Connectivity :
UART/USART
Mounting Type :
Surface Mount
Flash
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
224 x 8
RoHS :
Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Supply Voltage :
5V
EEPROM Size :
128 x 8
Number of Pins :
20
Base Product Number :
PIC16F627
Interface :
SCI, UART, USART
Frequency :
4MHz
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
e3
Access Time :
4 µs
Speed :
4MHz
ROM (words) :
Base Part Number :
PIC16F627
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
2mm
Number of I/Os :
DAC Channels :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Power Dissipation :
800mW
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
CPU Family :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Watchdog Timer :
Surface Mount :
Max Frequency :
4 MHz
Pin Count :
Max Operating Temperature :
125 °C
Datasheets
PIC16F627-04E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-04E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16F627, PIC16F627-04E/SS pinout, PIC16F627-04E/SS datasheet PDF, PIC16F627-04E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-04E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.