PIC16F627-04E/SO
Mfr.Part #
PIC16F627-04E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Min Supply Voltage :
3 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Pin Count :
28
RAM Size :
224 x 8
Speed :
4MHz
Base Part Number :
PIC16F627
Number of Terminations :
18
Supply Voltage :
5V
Width :
7.5 mm
Max Frequency :
4 MHz
Number of Programmable I/O :
16
Memory Size :
1.8kB
Access Time :
4 µs
Connectivity :
UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Dual
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
2.65mm
Max Operating Temperature :
125 °C
MCU
Interfaces :
SCI/USART
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
PIC® 16F
Packaging :
Tube
Device Core :
Length :
11.55mm
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
DAC Channels :
40
Interface Type :
SCI, USART
Factory Lead Time :
6 Weeks
Interface :
SCI, UART, USART
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Number of I/Os :
16 I/O
Height :
2.05 mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
DMA Channels :
Frequency :
4MHz
Number of Pins :
18
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Supplier Device Package :
18-SOIC
Base Product Number :
PIC16F627
Max Power Dissipation :
800mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROM (words) :
Number of I/O :
16
Datasheets
PIC16F627-04E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-04E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F627, Number of Terminations:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:18, PIC16F627-04E/SO pinout, PIC16F627-04E/SO datasheet PDF, PIC16F627-04E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-04E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.