PIC16F627-04E/P
Mfr.Part #
PIC16F627-04E/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Surface Mount :
No
Base Part Number :
PIC16F627
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Product Status :
Obsolete
Max Operating Temperature :
125 °C
Supply Voltage :
5V
No
Height Seated (Max) :
3.94mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
RAM Size :
224 x 8
DMA Channels :
Core Architecture :
PIC
RoHS :
Compliant
Max Power Dissipation :
800mW
Length :
22.73mm
Speed :
4MHz
Terminal Pitch :
2.54mm
Interface :
SCI, UART, USART
Pin Count :
18
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Pins :
18
Power Supplies :
3.3/5V
Program Memory Type :
Flash
Memory Type :
Flash
ROM (words) :
Number of I/O :
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
18-PDIP
Terminal Position :
Dual
8
On Chip Program ROM Width :
Frequency :
4MHz
Access Time :
4 µs
Number of Programmable I/O :
16
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
DAC Channels :
Max Frequency :
4 MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
CPU Family :
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Terminations :
Memory Size :
1kB
Data Converters :
Base Product Number :
PIC16F627
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Supply Voltage :
3 V
Internal
Max Supply Voltage :
5.5 V
Connectivity :
UART/USART
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
8-Bit
Published :
Series :
PIC® 16F