PIC16F627-04/SS
Mfr.Part #
PIC16F627-04/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
1.75KB 1K x 14
Core Architecture :
PIC
Pin Count :
20
Brand :
Frequency :
4MHz
Series :
PIC® 16F
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) :
SCI/USART
Width :
5.3 mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Min Supply Voltage :
3 V
224 x 8
Number of Programmable I/O :
MICROCONTROLLER, RISC
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Has ADC :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
PIC16F627
Maximum Operating Temperature :
Length :
7.2mm
Max Frequency :
4 MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Type :
Flash
Number of Terminations :
20
Minimum Operating Temperature :
yes
Microchip
Interface Type :
SCI, USART
On Chip Program ROM Width :
14
Published :
EAR99
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of I/Os :
16 I/O
Access Time :
4 µs
Speed :
4MHz
DMA Channels :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Surface Mount :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Bit Size :
8
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
800mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height :
1.75 mm
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product :
MCU
Number of Pins :
Max Operating Temperature :
70 °C
Tradename :
Connectivity :
UART/USART
Min Operating Temperature :
0 °C
Height Seated (Max) :
2mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
RoHS :
Details
Supply Voltage :
5V
Datasheets
PIC16F627-04/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-04/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F627, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:20, PIC16F627-04/SS pinout, PIC16F627-04/SS datasheet PDF, PIC16F627-04/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-04/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.