PIC16F616-I/P
Mfr.Part #
PIC16F616-I/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Stock
25
In Stock :
25
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Max Power Dissipation :
800mW
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Family Name :
PIC16F
Access Time :
20 μs
Base Part Number :
PIC16F616
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converter :
A/D 8x10b
Number of UART Channels :
0
Width :
7.112mm
Power Supplies :
2/5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Height :
4.953mm
Lead Free
Number of ADC Channels :
8
Speed :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of Terminations :
14
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Pitch :
2.54mm
CPU Family :
PIC
Number of SPI Channels :
0
Data Converters :
A/D 8x10b
Nominal Supply Current :
220μA
Number of Timers/Counters :
3
Qualification :
AEC-Q100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
11
ECCN Code :
EAR99
Microchip
Base Product Number :
PIC16F616
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Address Bus Width :
8B
Mounting Type :
Package Type :
PDIP
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Connectivity :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
MSL :
Has ADC :
yes
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of I2C Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Dimensions :
0.775 x 0.28 x 0.195in
Device Core :
8-Bit
Number of I/Os :
11 I/O
Watchdog Timer :
PWM Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
Matte Tin (Sn)
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Terminal Position :
Dual
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Supplier Device Package :
14-PDIP
Number of Pins :
Core Processor :
Interface :
RS-232, USB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Memory Size :
3.5kB
Program Memory Type :
Flash
Product :
MCU
Factory Lead Time :
5 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Tradename :
Product Status :
Active
Package :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
19.685mm
Supply Voltage :
5V
Number of A/D Converters :
1
Series :
PIC® 16F
Bit Size :
8
Number of Ethernet Channels :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Frequency :
20MHz
RoHS :
Details
Datasheets
PIC16F616-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F616-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F616, Number of Terminations:14, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:14, PIC16F616-I/P pinout, PIC16F616-I/P datasheet PDF, PIC16F616-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F616-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F616-I/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F616-I/P Overview
PIC16F616-I/P Features
The PIC16F616-I/P boasts a range of features that enhance its utility in complex digital environments. It supports an 8-bit processor with a maximum clock speed of 20 MHz, providing a balance of power and energy efficiency. The device includes 256 bytes of EEPROM, facilitating easy data storage without the need for additional external memory components. Additionally, its enhanced capture/compare/PWM (CCP) module makes it suitable for various timing and control applications, further extending its use cases in embedded system design.