PIC16F616-E/ST
Mfr.Part #
PIC16F616-E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Base Part Number :
PIC16F616
Series :
PIC® 16F
Number of I/O :
11
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
Number of ADC Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Surface Mount
Power Supplies :
2/5.5V
Frequency :
20MHz
Access Time :
20 μs
Memory Size :
3.5kB
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
CPU Family :
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40 °C
Width :
4.5mm
Tube
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/Os :
11 I/O
Data Converter :
A/D 8x10b
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Programmable I/O :
11
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Schedule B :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Base Product Number :
PIC16F616
Max Operating Temperature :
125 °C
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height :
1.05mm
Length :
5.1mm
Max Power Dissipation :
800mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Pbfree Code :
Interface :
RS-232, USB
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Speed :
20MHz
Min Supply Voltage :
2 V
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Max Frequency :
20 MHz
Datasheets
PIC16F616-E/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F616-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F616, Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:14, PIC16F616-E/ST pinout, PIC16F616-E/ST datasheet PDF, PIC16F616-E/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F616-E/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.