PIC16F616-E/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F616-E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Programmable :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature Classification :
Automotive
Device Core Size :
8(b)
Base Product Number :
PIC16F616
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature (Max) :
125C
Mounting Style :
SMD/SMT
Package Type :
SOIC N
Tradename :
PIC
Number of Programmable I/O :
11
Has ADC :
yes
Packaging :
Tube
Operating Temperature (Min) :
-40C
Rad Hardened :
No
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Number of PWM Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
11
Number of Bits :
8
PWM Channels :
Supplier Device Package :
14-SOIC
Schedule B :
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Access Time :
20 μs
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
125 °C
Product :
MCU
Published :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Length :
8.636mm
RAM Size :
128 x 8
Core Architecture :
PIC
Height :
1.4986mm
Min Supply Voltage :
2 V
Number of USB Channels :
1
Core Size :
8-Bit
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
PIC16F616
Supply Voltage :
5V
Core Processor :
Maximum Expanded Memory Size :
112kB
Memory Size :
3.5kB
ECCN Code :
EAR99
Connectivity :
Number of Timers - General Purpose :
3
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of A/D Converters :
Number of Timers/Counters :
3
Clock Freq :
20(MHz)
Bit Size :
8
Interface :
RS-232, USB
Minimum Operating Temperature :
Number of I/Os :
11 I/O
RoHS :
Details
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Max Supply Voltage :
5.5 V
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Interface Type :
RS-232/USB
Mounting :
Surface Mount
Number of Pins :
14
Data Bus Width :
8B
Max Frequency :
20 MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Instruction Set Architecture :
RISC
Mount :
# I/Os (Max) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of ADC Channels :
Pin Count :
14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Data Converter :
A/D 8x10b
Package :
Tube
Watchdog Timer :
Microchip
Device Core :
Speed :
20MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
800mW
Product Status :
Active
Number of Terminations :
Series :
PIC® 16F
Frequency :
20MHz
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
DMA Channels :
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
Width :
3.9116mm
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Oscillator Type :
Internal
EEPROM Size :
Power Supplies :
2/5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
CPU Family :
Datasheets
PIC16F616-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F616-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F616, Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, PIC16F616-E/SL pinout, PIC16F616-E/SL datasheet PDF, PIC16F616-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F616-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F616-E/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F616-E/SL Overview
PIC16F616-E/SL Features
The PIC16F616-E/SL microcontroller includes several key features that enhance its applicability across various industries. It supports an enhanced mid-range core with 14-bit instruction set for efficient code execution. Other notable features include up to 20 MHz internal oscillator, analog-to-digital converter with 10-bit resolution, programmable weak pull-ups, and multiple communication peripherals. These attributes make the PIC16F616-E/SL a capable and flexible choice for developers.