PIC16F616-E/P
Mfr.Part #
PIC16F616-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Microcontrollers
Number of I/Os :
11 I/O
Speed :
20MHz
Number of I/O :
11
Access Time :
20 μs
Product Status :
Active
On Chip Program ROM Width :
14
Device Core :
PIC
Supply Voltage :
5V
Number of ADC Channels :
8 Channel
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Minimum Operating Temperature :
PIC
Data Converter :
A/D 8x10b
Number of Pins :
14
Schedule B :
Power Supplies :
2/5.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
CPU Family :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Pbfree Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
RAM Size :
128 x 8
Published :
RoHS :
Details
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Package :
Tube
Product :
MCU
Pin Count :
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
14-PDIP
Data Converters :
A/D 8x10b
Memory Size :
3.5kB
Memory Type :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Height :
3.3 mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Programmable I/O :
11
Terminal Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
800mW
Width :
6.35 mm
REACH SVHC :
No SVHC
8
JESD-609 Code :
e3
Tradename :
Length :
19.05mm
Core Architecture :
Interface :
RS-232, USB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Bus Width :
8B
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Base Product Number :
PIC16F616
Number of Timers/Counters :
3
Lead Free
Max Frequency :
20 MHz
Base Part Number :
PIC16F616
Min Supply Voltage :
2 V
Frequency :
20MHz
Series :
PIC® 16F
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Radiation Hardening :
No
Microchip
Core Size :
8-Bit
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Style :
DAC Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Datasheets
PIC16F616-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F616-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16F616, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F616-E/P pinout, PIC16F616-E/P datasheet PDF, PIC16F616-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F616-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.