PIC16F610-E/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F610-E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mount :
Surface Mount
Product :
MCU
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of Terminations :
14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converters :
Core Size :
8-Bit
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
No
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
64 x 8
Bit Size :
8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Watchdog Timer :
yes
Interface :
RS-232, USB
Memory Type :
Flash
Min Operating Temperature :
-40 °C
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
11
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Current-Max :
3.35mA
Data Bus Width :
8B
Height :
0.9 mm
Brand :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PIC® 16F
EEPROM Size :
Supply Voltage :
5V
Number of Timers/Counters :
2
Max Operating Temperature :
125 °C
Width :
4.4 mm
Pbfree Code :
yes
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Connectivity :
DMA Channels :
No
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
14
RoHS :
Details
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Microchip
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface Type :
RS-232, USB
Core Architecture :
PIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Programmable I/O :
11
Base Part Number :
PIC16F610
Length :
5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Max Frequency :
20 MHz
Base Product Number :
PIC16F610
PWM Channels :
Published :
Number of I/Os :
11 I/O
Has ADC :
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Device Core :
PIC
Min Supply Voltage :
2 V
Number of Pins :
Max Power Dissipation :
800mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Speed :
20MHz
On Chip Program ROM Width :
Core Processor :
Product Status :
Active
Max Supply Voltage :
5.5 V
Frequency :
20MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Type :
Flash
Tradename :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Package :
Tube
CPU Family :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Size :
1.8kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Datasheets
PIC16F610-E/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F610, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Pins:14, PIC16F610-E/ST pinout, PIC16F610-E/ST datasheet PDF, PIC16F610-E/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610-E/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F610-E/ST
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610-E/ST Overview
PIC16F610-E/ST Features
The PIC16F610-E/ST boasts a range of features designed for versatile applications. It includes a precision 8-bit architecture, 256 bytes of EEPROM, and an operating voltage range of 2.0V to 5.5V, which allows for flexible integration into various hardware setups. Additionally, this microcontroller supports enhanced mid-range core with 16-level stack and 35 instruction sets that enhance its execution speed and reliability. The inclusion of two comparators, a programmable internal oscillator, and multiple communication peripherals further adds to its comprehensive functionality.