PIC16F610-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F610-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14SOIC
RoHS :
Details
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
8.65mm
Microchip
Number of Timers/Counters :
2
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Programmable I/O :
11
Max Supply Voltage :
5.5 V
Base Product Number :
PIC16F610
Min Operating Temperature :
-40 °C
Min Supply Voltage :
2 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Current-Max :
3.35mA
Max Frequency :
20 MHz
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
PIC
Width :
3.9 mm
Connectivity :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
EEPROM Size :
Frequency :
20MHz
DMA Channels :
Height :
1.25 mm
Speed :
20MHz
Watchdog Timer :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
1.75mm
14
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Brand :
Interface :
RS-232, USB
On Chip Program ROM Width :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product :
MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Device Core :
Number of I/Os :
11 I/O
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Base Part Number :
PIC16F610
Bit Size :
8
Terminal Form :
Gull wing
Tradename :
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
PWM Channels :
Number of I/O :
11
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Interface Type :
RS-232, USB
Max Operating Temperature :
125 °C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® 16F
Supplier Device Package :
14-SOIC
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RAM Size :
64 x 8
Datasheets
PIC16F610-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F610, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:14, PIC16F610-E/SL pinout, PIC16F610-E/SL datasheet PDF, PIC16F610-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.