PIC16F610-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F610-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Max Power Dissipation :
800mW
Series :
PIC® 16F
Speed :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Min Supply Voltage :
2 V
On Chip Program ROM Width :
14
DAC Channels :
No
Number of Pins :
14
Data Converters :
Bit Size :
8
RoHS :
Compliant
PWM Channels :
yes
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Operating Temperature :
125 °C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Frequency :
20 MHz
Data Bus Width :
8B
Connectivity :
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Max Supply Voltage :
5.5 V
CPU Family :
PIC
Product Status :
Active
EEPROM Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Product Number :
PIC16F610
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Current-Max :
3.35mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Core Architecture :
PIC
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Supplier Device Package :
14-PDIP
Watchdog Timer :
Package :
Tube
Base Part Number :
PIC16F610
Core Size :
8-Bit
Interface :
RS-232, USB
Supply Voltage :
5V
Pin Count :
Mount :
Through Hole
Length :
19.05mm
Number of I/O :
11
Published :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Timers/Counters :
2
Memory Type :
Flash
Has ADC :
Radiation Hardening :
No
Memory Size :
1.8kB
RAM Size :
64 x 8
Number of Programmable I/O :
11
Height Seated (Max) :
5.334mm
Device Core :
DMA Channels :
Core Processor :
Datasheets
PIC16F610-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:14, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F610, PIC16F610-E/P pinout, PIC16F610-E/P datasheet PDF, PIC16F610-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F610-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610-E/P Overview
PIC16F610-E/P Features
The PIC16F610-E/P microcontroller is packed with features that enhance its functionality and utility in various applications. Key features include a wide operating voltage range of 2.0V to 5.5V, which allows for flexible usage in different power environments. It supports up to 12 I/O pins, providing ample connectivity options for peripheral devices. Additionally, its enhanced Mid-range Core with 14-bit Architecture ensures efficient handling of complex algorithms and processes, further boosted by its integrated analog-to-digital converter (ADC) and two comparators for real-time monitoring and control tasks.