PIC16F610-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F610-E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 16QFN
Memory Size :
1.8kB
Base Product Number :
PIC16F610
Pin Count :
16
Height Seated (Max) :
1mm
Number of Timers/Counters :
2
Number of I/O :
11
Series :
PIC® 16F
Base Part Number :
PIC16F610
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Number of Terminations :
16
On Chip Program ROM Width :
14
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Size :
8-Bit
Length :
4mm
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
64 x 8
Device Core :
PIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
EEPROM Size :
Package :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Supply Voltage :
5V
Frequency :
20MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Current-Max :
3.35mA
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
PWM Channels :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface :
RS-232, USB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Speed :
20MHz