PIC16F59-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F59-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 44TQFP
Number of Programmable I/O :
32
Max Power Dissipation :
800mW
Packaging :
Tray
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
PIC16F59
Max Operating Temperature :
125 °C
Speed :
20MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Series :
PIC® 16F
Terminal Position :
QUAD
DAC Channels :
Number of Terminations :
44
Mount :
Surface Mount
RoHS :
Compliant
Pin Count :
44
Has ADC :
Number of I/O :
32
Terminal Pitch :
0.8mm
Package :
Tray
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of I/Os :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package / Case :
44-TQFP
Supply Current-Max :
7mA
On Chip Program ROM Width :
12
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
RAM Size :
134 x 8
Max Frequency :
20 MHz
Core Architecture :
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Min Supply Voltage :
2 V
ROM (words) :
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Supply Voltage :
5.5 V
Base Product Number :
PIC16F59
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage :
3V