PIC16F59-E/P
Mfr.Part #
PIC16F59-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 40DIP
Number of I/Os :
32
Bit Size :
8
ROM (words) :
Supply Voltage :
3V
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Packaging :
Tube
Published :
Min Supply Voltage :
2 V
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package :
Tube
EEPROM Size :
Number of Timers/Counters :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RAM Size :
134 x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Supply Current-Max :
7mA
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
52.26mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Max Power Dissipation :
800mW
Number of I/O :
32
Max Frequency :
20 MHz
Base Product Number :
PIC16F59
Series :
PIC® 16F
Product Status :
Active
On Chip Program ROM Width :
12
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Pitch :
2.54mm
RoHS :
Compliant
DMA Channels :
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Base Part Number :
PIC16F59
Pin Count :
40
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Pins :
40
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
20MHz
Max Supply Voltage :
5.5 V
Watchdog Timer :
yes
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
4.83mm
DAC Channels :
Number of Programmable I/O :
Datasheets
PIC16F59-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F59-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Base Part Number:PIC16F59, Number of Pins:40, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:40, PIC16F59-E/P pinout, PIC16F59-E/P datasheet PDF, PIC16F59-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F59-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F59-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F59-E/P Overview
PIC16F59-E/P Features
This microcontroller integrates several features that enhance its functionality in complex electronic environments. These include an extensive 12-bit instruction set, up to 20 MHz internal oscillator, and various peripherals such as timers, comparators, and an 8-level deep hardware stack, which are critical for multitasking applications. Furthermore, the PIC16F59-E/P supports serial programming and includes power-saving modes, making it suitable for low-power applications.