PIC16F57T-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F57T-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SSOP
Base Product Number :
PIC16F57
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Access Time :
20 μs
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Length :
10.2 mm
DMA Channels :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
External
Power Supplies :
2/5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Data Bus Width :
8B
Connectivity :
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
20MHz
Number of Pins :
28
Program Memory Type :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Size :
72 x 8
Memory Size :
3kB
Height Seated (Max) :
2mm
Product :
MCU
Core Architecture :
PIC
Number of I/Os :
20 I/O
Number of I/O :
20
Data Converters :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
28-SSOP
Speed :
20MHz
RoHS :
Details
Min Operating Temperature :
-40 °C
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Min Supply Voltage :
2 V
Published :
Mount :
Surface Mount
On Chip Program ROM Width :
12
Brand :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Width :
5.3 mm
Terminal Pitch :
0.65mm
DAC Channels :
Max Frequency :
20 MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Number of Timers/Counters :
1
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Programmable I/O :
20
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
28
Watchdog Timer :
yes
Height :
1.75 mm
Base Part Number :
PIC16F57
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Memory Type :
Flash
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
3V
Max Operating Temperature :
125 °C
CPU Family :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supply Current-Max :
7mA
Tradename :
Peripherals :
POR, WDT
Has ADC :
Series :
PIC® 16F
Radiation Hardening :
Datasheets
PIC16F57T-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57T-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16F57, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F57T-E/SS pinout, PIC16F57T-E/SS datasheet PDF, PIC16F57T-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57T-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.