PIC16F570-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F570-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SSOP
Package :
Tube
8B
Data Converter :
A/D 8x8b
Max Power Dissipation :
700mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Microchip
Memory Size :
3kB
Height :
1.85mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/Os :
24 I/O
Number of SPI Channels :
Pin Count :
28
Number of Terminations :
28
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Supplier Device Package :
28-SSOP
Oscillator Type :
Internal
Dimensions :
10.5 x 5.6 x 1.85mm
PIC
Brand :
Data Converters :
A/D 8x8b
Number of I/O :
24
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
1
Number of ADC Channels :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Ethernet Channels :
Connectivity :
Packaging :
Tube
Number of Pins :
REACH SVHC :
No SVHC
EEPROM Size :
64 x 8
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency :
20MHz
Supply Voltage :
5V
Length :
10.5mm
Bit Size :
8
Tradename :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Family Name :
PIC16F
Instruction Set Architecture :
RISC
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Series :
PIC® 16F
Nominal Supply Current :
170μA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface :
USB
Base Product Number :
PIC16F570
Watchdog Timer :
Address Bus Width :
Surface Mount
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Speed :
20MHz
Width :
5.6mm
Terminal Pitch :
0.635mm
Base Part Number :
PIC16F570
RoHS :
Details
Number of UART Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of I2C Channels :
Lead Free :
Lead Free
Interface Type :
USB
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package Type :
SSOP
RAM Size :
132 x 8
CPU Family :
Datasheets
PIC16F570-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F570-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F570, PIC16F570-I/SS pinout, PIC16F570-I/SS datasheet PDF, PIC16F570-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F570-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.