PIC16F570-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F570-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SOIC
Stock
96
In Stock :
96
Number of Terminations :
28
Surface Mount :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Clock Freq :
20(MHz)
Published :
2012
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Device Core :
PIC
Number of Timers - General Purpose :
1
Address Bus Width :
PIC
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Packaging :
Tube
Rad Hardened :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Interface Type :
USB
Base Product Number :
PIC16F570
Height :
2.05mm
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RAM Size :
132 x 8
Program Memory Type :
Flash
Package Type :
SOIC W
Package :
Tube
Length :
17.9mm
Lead Free :
Lead Free
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
3kB
Tradename :
Oscillator Type :
Internal
Base Part Number :
PIC16F570
Data Bus Width :
8B
Device Core Size :
Mounting :
Nominal Supply Current :
170μA
Supplier Device Package :
28-SOIC
Pin Count :
28
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers/Counters :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
Number of I/O :
24
Number of ADC Channels :
8
Programmable :
yes
Connectivity :
Width :
7.5mm
Series :
PIC® 16F
Power Supplies :
2/5.5V
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Speed :
20MHz
Operating Temperature (Min) :
-40C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Dissipation (Max) :
700(mW)
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Microchip
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Position :
Dual
Brand :
EEPROM Size :
64 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Instruction Set Architecture :
RISC
Data Converter :
A/D 8x8b
Total Internal Ram Size :
132B(kB)
Factory Lead Time :
2 Weeks
Operating Temperature Classification :
Industrial
Frequency :
20MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Data Converters :
A/D 8x8b
Interface :
USB
Number of I/Os :
24 I/O
Operating Temperature (Max) :
85C
Qualification Status :
Not Qualified
# I/Os (Max) :
24
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
PIC16F570-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F570-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F570, Number of Pins:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F570-I/SO pinout, PIC16F570-I/SO datasheet PDF, PIC16F570-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F570-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F570-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F570-I/SO Overview
PIC16F570-I/SO Features
  • 8-bit microcontroller architecture, offering balanced performance and power efficiency.
  • 3KB of on-chip flash memory, enabling complex program algorithms.
  • Integrated analog-to-digital converter (ADC) enhancing sensor management and data acquisition.
  • Robust operating voltage range from 2.0V to 5.5V, suitable for various electronic environments.