PIC16F570-E/SP
Mfr.Part #
PIC16F570-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SPDIP
Active
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Interface :
USB
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of I/O :
24
Number of Terminations :
28
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
PIC® 16F
2/5.5V
EEPROM Size :
64 x 8
Package :
Tube
Qualification Status :
Not Qualified
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Type :
Flash
Interface Type :
USB
Data Converters :
A/D 8x8b
Supply Current-Max :
2.3mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Converter :
A/D 8x8b
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Speed :
20MHz
Terminal Position :
Dual
PIC
Surface Mount :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RAM Size :
132 x 8
Base Part Number :
PIC16F570
Supply Voltage :
5V
Length :
34.67mm
Core Size :
8-Bit
Microchip
Mounting Type :
Through Hole
Memory Size :
3kB
Base Product Number :
PIC16F570
Number of Timers/Counters :
1
Connectivity :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Number of ADC Channels :
8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Frequency :
20MHz
Number of I/Os :
24 I/O
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Terminal Pitch :
2.54mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Pins :
28
Datasheets
PIC16F570-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F570-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16F570, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:28, PIC16F570-E/SP pinout, PIC16F570-E/SP datasheet PDF, PIC16F570-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F570-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.