PIC16F570-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F570-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SOIC
Published :
Data Converter :
A/D 8x8b
EEPROM Size :
64 x 8
Connectivity :
Package :
Tube
Base Part Number :
PIC16F570
Max Frequency :
20MHz
Speed :
20MHz
Data Converters :
A/D 8x8b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Current-Max :
2.3mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supplier Device Package :
28-SOIC
Mounting Type :
Surface Mount
Interface :
USB
Number of Terminations :
28
Base Product Number :
PIC16F570
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
132 x 8
Terminal Pitch :
1.27mm
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O :
24
Packaging :
Tube
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Memory Size :
3kB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of ADC Channels :
8
Datasheets
PIC16F570-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F570-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F570, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F570-E/SO pinout, PIC16F570-E/SO datasheet PDF, PIC16F570-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F570-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.