PIC16F570-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F570-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28UQFN
Number of Timers/Counters :
1 Timer
Interface Type :
USB
Terminal Form :
NO LEAD
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Length :
4mm
Interface :
USB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Memory Size :
3kB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Series :
PIC® 16F
Supply Voltage :
5V
Supply Current-Max :
2.3mA
Base Part Number :
PIC16F570
Speed :
20MHz
Data Converters :
A/D 8x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
7 Weeks
Power Supplies :
2/5.5V
Terminal Pitch :
0.4mm
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
DMA Channels :
No
Surface Mount :
Number of Pins :
28
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/Os :
24 I/O
Oscillator Type :
Internal
Max Frequency :
20MHz
Tradename :
Data Converter :
A/D 8x8b
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Number of Terminations :
28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V