PIC16F57-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F57-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Peripherals :
POR, WDT
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Type :
Flash
Pin Count :
28
CPU Family :
PIC
Address Bus Width :
8B
Frequency :
20MHz
Number of Ethernet Channels :
Width :
5.6mm
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supplier Device Package :
28-SSOP
Watchdog Timer :
yes
Number of Programmable I/O :
20
Schedule B :
Packaging :
Tube
Speed :
20MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Min Supply Voltage :
2 V
Number of Timers/Counters :
1
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Package Type :
SSOP
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Max Power Dissipation :
800mW
Has ADC :
No
Family Name :
PIC16F
Memory Size :
3kB
Number of Terminations :
28
Instruction Set Architecture :
RISC
MSL :
MSL 1 - Unlimited
DMA Channels :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Access Time :
20 μs
Pbfree Code :
yes
PWM Channels :
Supply Voltage :
3V
Published :
Number of I/Os :
20 I/O
Nominal Supply Current :
170μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
Mounting Style :
SMD/SMT
Microchip
Core Architecture :
PIC
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Core Processor :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.85mm
Number of Pins :
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Number of Bits :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of UART Channels :
Base Product Number :
PIC16F57
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® 16F
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
DAC Channels :
ECCN Code :
EAR99
Number of SPI Channels :
RoHS :
Details
Min Operating Temperature :
-40 °C
Tradename :
Radiation Hardening :
Dimensions :
10.5 x 5.6 x 1.85mm
Max Frequency :
20 MHz
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Connectivity :
Qualification :
AEC-Q100
Bit Size :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
External
Power Supplies :
2/5.5V
Data Bus Width :
8B
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
72 x 8
Data Converters :
Length :
10.5mm
Number of I2C Channels :
Base Part Number :
PIC16F57
Number of I/O :
20
Device Core :
Core Size :
8-Bit
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
EEPROM Size :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Product Status :
Active
Terminal Form :
Gull wing
Max Operating Temperature :
85 °C
Datasheets
PIC16F57-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F57, PIC16F57-I/SS pinout, PIC16F57-I/SS datasheet PDF, PIC16F57-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.