PIC16F57-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F57-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SSOP
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Current-Max :
7mA
ROHS3 Compliant
Core Architecture :
Active
Width :
5.3 mm
Min Supply Voltage :
2 V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Core Size :
8-Bit
Height Seated (Max) :
2mm
RoHS :
Details
Number of Programmable I/O :
20
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Operating Temperature :
125 °C
Max Frequency :
20 MHz
Radiation Hardening :
No
Package :
Tube
Number of Timers/Counters :
1
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Max Supply Voltage :
5.5 V
Oscillator Type :
External
Tradename :
PIC
Mount :
Surface Mount
Length :
10.2 mm
Access Time :
20 μs
Microchip
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
No
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of I/Os :
20 I/O
Pbfree Code :
Supply Voltage :
3V
Memory Type :
Flash
CPU Family :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Series :
PIC® 16F
Height :
1.75 mm
Base Product Number :
PIC16F57
28
On Chip Program ROM Width :
12
Max Power Dissipation :
800mW
Frequency :
20MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
72 x 8
Core Processor :
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of I/O :
20
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
3kB
Device Core :
Base Part Number :
PIC16F57
Supplier Device Package :
28-SSOP
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Has ADC :
Packaging :
Tube
Product :
MCU
Data Converters :
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
DAC Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
9 Weeks
Speed :
20MHz
Watchdog Timer :
yes
Peripherals :
POR, WDT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
PIC16F57-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16F57, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F57-E/SS pinout, PIC16F57-E/SS datasheet PDF, PIC16F57-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F57-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-E/SS Overview
PIC16F57-E/SS Features
  • 8-bit processing unit for efficient data handling and operation control.
  • 3KB of flash memory, providing sufficient space for application code and data storage.
  • 20 MHz internal oscillator, which ensures a rapid processing and response time without the need for external clock components.