PIC16F57-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F57-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
20MHz
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Frequency :
20 MHz
Number of Pins :
28
Device Core :
PIC
EEPROM Size :
Access Time :
20 μs
Supply Current-Max :
7mA
Memory Type :
Flash
Power Supplies :
2/5.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Package :
Tube
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Height :
3.3 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Microchip
Max Power Dissipation :
800mW
RAM Size :
72 x 8
Data Bus Width :
8B
Connectivity :
Pin Count :
28
Mounting Type :
Through Hole
PWM Channels :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Programmable I/O :
20
Terminal Pitch :
2.54mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
No
Base Product Number :
PIC16F57
Tradename :
PIC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Timers/Counters :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Has ADC :
Watchdog Timer :
yes
Max Operating Temperature :
125 °C
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
4.83mm
Speed :
20MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Size :
8-Bit
Series :
PIC® 16F
Bit Size :
8
DMA Channels :
Core Architecture :
Published :
On Chip Program ROM Width :
12
Number of I/O :
20
Mount :
Through Hole
Length :
36.32mm
Number of Terminations :
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Min Supply Voltage :
2 V
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Program Memory Type :
Flash
Data Converters :
Core Processor :
Width :
7.24 mm
Mounting Style :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Position :
Dual
Peripherals :
POR, WDT
Product :
MCU
Number of I/Os :
20 I/O
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Radiation Hardening :
CPU Family :
JESD-609 Code :
e3
Oscillator Type :
External
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
28-PDIP
Base Part Number :
PIC16F57
Supply Voltage :
3V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Size :
3kB
Datasheets
PIC16F57-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Base Part Number:PIC16F57, PIC16F57-E/P pinout, PIC16F57-E/P datasheet PDF, PIC16F57-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.