PIC16F54T-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F54T-I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18SOIC
Microcontrollers
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
EEPROM Size :
Max Power Dissipation :
800mW
On Chip Program ROM Width :
12
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Peripherals :
POR, WDT
Memory Type :
Flash
Height :
2.31 mm
Height Seated (Max) :
2.64mm
Number of Terminations :
18
Product Status :
Active
Microchip
Length :
11.53 mm
Data Converters :
Supply Current-Max :
7mA
Supplier Device Package :
18-SOIC
RoHS :
Details
Access Time :
20 μs
Max Frequency :
20 MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Has ADC :
No
Pin Count :
18
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
3V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
8-Bit
Max Operating Temperature :
85 °C
Device Core :
PIC
Radiation Hardening :
No
Interface Type :
RS-232, USB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
768B
DMA Channels :
PWM Channels :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Supply Voltage :
5.5 V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Pins :
CPU Family :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Lead Free :
Lead Free
Base Product Number :
PIC16F54
DAC Channels :
Frequency :
20MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
12
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of I/Os :
12 I/O
Speed :
20MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tradename :
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Product :
MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Power Supplies :
2/5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RAM Size :
25 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Architecture :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Oscillator Type :
External
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Programmable I/O :
Watchdog Timer :
yes
Schedule B :
Min Supply Voltage :
2 V
Base Part Number :
PIC16F54
ROM (words) :
512
Number of Timers/Counters :
1
Series :
PIC® 16F
Data Bus Width :
8B
Width :
7.49 mm
Datasheets
PIC16F54T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Number of Pins:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F54, PIC16F54T-I/SO pinout, PIC16F54T-I/SO datasheet PDF, PIC16F54T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.