PIC16F54T-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F54T-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
PIC
Max Operating Temperature :
125 °C
Max Frequency :
20 MHz
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Terminations :
18
Data Converters :
On Chip Program ROM Width :
12
Min Supply Voltage :
2 V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Bus Width :
8B
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supplier Device Package :
18-SOIC
Connectivity :
Number of I/O :
12
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
2.64mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Series :
PIC® 16F
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Timers/Counters :
1
Number of Programmable I/O :
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Size :
8-Bit
CPU Family :
PIC
Bit Size :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Min Operating Temperature :
-40 °C
Frequency :
20MHz
Power Supplies :
2/5.5V
Core Architecture :
Published :
Has ADC :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Watchdog Timer :
yes
RoHS :
Compliant
ROM (words) :
512
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
18
PWM Channels :
Base Part Number :
PIC16F54
Device Core :
Number of Pins :
EEPROM Size :
JESD-609 Code :
e3
Memory Size :
768B
Base Product Number :
PIC16F54
Supply Current-Max :
7mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Max Power Dissipation :
800mW
Number of I/Os :
Access Time :
20 μs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
25 x 8
Peripherals :
POR, WDT
DMA Channels :
DAC Channels :
Speed :
20MHz
Product Status :
Active
Oscillator Type :
External
Program Memory Type :
Flash
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
PIC16F54T-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54T-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F54, Number of Pins:18, PIC16F54T-E/SO pinout, PIC16F54T-E/SO datasheet PDF, PIC16F54T-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54T-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.