PIC16F54-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F54-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Program Memory Type :
Flash
Number of Timers/Counters :
1
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
DMA Channels :
No
Max Operating Temperature :
85 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature Classification :
Industrial
RoHS :
Details
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Supply Current-Max :
7mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
PIC
Length :
7.5mm
Min Supply Voltage :
2 V
Rad Hardened :
No
Data Bus Width :
8B
Bit Size :
8
Schedule B :
Terminal Form :
Gull wing
Memory Size :
768B
Operating Supply Voltage (Min) :
Base Product Number :
PIC16F54
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
3V
Program Memory Size :
768B 512 x 12
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
CPU Family :
PIC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
JESD-609 Code :
e3
Instruction Set Architecture :
RISC
Base Part Number :
PIC16F54
Device Core Size :
8(b)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Microchip
Height :
1.85mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of UART Channels :
Radiation Hardening :
Mount :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
5.5 V
Access Time :
20 μs
Watchdog Timer :
yes
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Lead Free :
Lead Free
Power Supplies :
2/5.5V
Dimensions :
7.5 x 5.6 x 1.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Number of I/O :
12
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Type :
Flash
Core Architecture :
Max Frequency :
20 MHz
ROM (words) :
512
Frequency :
20MHz
Number of Terminations :
20
DAC Channels :
Number of I/Os :
12 I/O
Has ADC :
Operating Temperature (Max) :
85C
Mounting :
Programmable :
yes
Pbfree Code :
# I/Os (Max) :
12
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Width :
5.6mm
Data Converters :
RAM Size :
25 x 8
Number of Timers - General Purpose :
1
Device Core :
Package Type :
SSOP
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
20
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Clock Freq :
Number of I2C Channels :
Package :
Tube
Family Name :
PIC16F
Product :
MCU
Oscillator Type :
External
Speed :
20MHz
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Number of SPI Channels :
Number of Bits :
8
EEPROM Size :
Core Size :
8-Bit
Operating Supply Voltage (Max) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature (Min) :
Peripherals :
POR, WDT
Number of Programmable I/O :
Product Status :
Active
Connectivity :
Series :
PIC® 16F
Terminal Pitch :
0.65mm
Tradename :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Ethernet Channels :
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supplier Device Package :
20-SSOP
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Total Internal Ram Size :
25B(kB)
Datasheets
PIC16F54-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F54, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, PIC16F54-I/SS pinout, PIC16F54-I/SS datasheet PDF, PIC16F54-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F54-I/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54-I/SS Overview
PIC16F54-I/SS Features
This microcontroller boasts a series of features designed for efficiency and adaptability. Key features include an operating voltage range of 2.0V to 5.5V, which allows for flexible integration into both battery-powered and connected devices. The device's low-power consumption and sleep mode make it an ideal choice for energy-sensitive applications. Additionally, its enhanced oscillator stability and programmable code protection provide a reliable solution for developing sophisticated and secure electronic products.