PIC16F54-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F54-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 20SSOP
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
CPU Family :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
20
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Pitch :
0.65mm
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
20MHz
Min Supply Voltage :
2 V
25 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
20
Height :
1.75 mm
Series :
PIC® 16F
Min Operating Temperature :
-40 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Frequency :
20MHz
MCU
Schedule B :
Max Frequency :
20 MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Mount :
Surface Mount
Published :
Supply Voltage :
3V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
On Chip Program ROM Width :
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125 °C
Supply Current-Max :
7mA
PIC16F54
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Tradename :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Factory Lead Time :
7 Weeks
Width :
5.3 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Details
Height Seated (Max) :
2mm
Length :
7.2mm
Max Supply Voltage :
5.5 V
Datasheets
PIC16F54-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F54, PIC16F54-E/SS pinout, PIC16F54-E/SS datasheet PDF, PIC16F54-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.