PIC16F54-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F54-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18DIP
Stock
734
In Stock :
734
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Bit Size :
8
Series :
PIC® 16F
Data Converters :
Core Processor :
PIC
Schedule B :
Peripherals :
POR, WDT
EEPROM Size :
Program Memory Type :
Flash
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Watchdog Timer :
yes
Speed :
20MHz
JESD-609 Code :
e3
Number of Programmable I/O :
12
Has ADC :
No
Package :
Tube
Mounting Style :
Through Hole
DAC Channels :
No
Device Core :
PIC
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Number of I/O :
12
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supply Current-Max :
7mA
DMA Channels :
Number of I/Os :
12 I/O
Length :
23.368mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
7.112mm
Number of Terminations :
18
Access Time :
20 μs
Core Size :
8-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
REACH SVHC :
No SVHC
Number of USB Channels :
1
Connectivity :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
800mW
PWM Channels :
RoHS :
Details
Number of Bits :
8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height :
4.953mm
Supply Voltage :
3V
Microchip
Terminal Position :
Dual
Max Frequency :
20 MHz
ROM (words) :
512
Supplier Device Package :
18-PDIP
Frequency :
20MHz
Terminal Pitch :
2.54mm
Oscillator Type :
External
Base Part Number :
PIC16F54
Base Product Number :
PIC16F54
Mount :
Number of Timers/Counters :
1
Pin Count :
18
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
CPU Family :
Memory Size :
768B
Max Operating Temperature :
85 °C
Radiation Hardening :
RAM Size :
25 x 8
Number of Pins :
Tradename :
Power Supplies :
2/5.5V
Min Supply Voltage :
2 V
Published :
2007
Max Supply Voltage :
5.5 V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Type :
Flash
Core Architecture :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
8B
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Datasheets
PIC16F54-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F54, Number of Pins:18, PIC16F54-E/P pinout, PIC16F54-E/P datasheet PDF, PIC16F54-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F54-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54-E/P Overview
PIC16F54-E/P Features
  • 8-bit processing unit – Provides sufficient power for handling complex logic operations.
  • Wide operating voltage (2.0V to 5.5V) – Enables operation in a variety of power scenarios, making it versatile for different electronic environments.